תמונה מתחלפת

תמונה מתחלפת היא האפקט הנפוץ ביותר בתמונות לנטיקולריות. תמונה כזו מציגה סדרת דימויים בהתאם לזווית הצפייה של הצופה. כשהצופה חולף על פני התמונה, הדימויים מוצגים בזה אחר זה. מספר הדימויים מוגבל. בתמונות קטנות (עדשות דקות) ניתן להציג לכל היותר שני דימויים. ככל שהעדשה עבה יותר, ניתן להציג יותר דימויים, עד למקסימום של שישה.

תמונות קטנות שבהן צופים תוך כדי אחיזה ביד ניתן לכנן כך שחילוף הדימויים יתרחש עם תנועה אנכית של הצופה יחסית לתמונה. תמונה כזו נראית יותר טוב מתמונה שבה ההתחלפות מתרחשת בתנועה אפקית כמתואר למעלה.

למטה מוצגת לדוגמא סדרה של שלושה פורטרטים, ולידה אנימציה המדמה את התמונה הלנטיקולרית העשויה מסדרה זו. האנימציה מציגה תחלופה של תמונות גם כשהצופה נייח; בתמונה האמיתית הדימויים מתחלפים רק כשהצופה זז, אך לא ניתן להדגים אפקט זה כאן. 

the israelis for web.gif

תמונה מתחלפת נתונה לשתי הפרעות עקריות. 

1. הפרעת זליגה

יכולת ההפרדה של התמונה הלנטיקולרית אינה 100%. לכן, הדימוי המוצג אינו "נקי" באופן מושלם; התמונה תציג תמיד בדימוי הראשי עקבות קלים של הדימויים השכנים. הפרעה זו נקראת "זליגה" או באנגלית "Ghosting". לצורך הדגמה, אנו מביאים למטה תמונה אידיאלית ("נקייה"), ולידה הדמייה לתצוגה בפועל. מידת הנראות של אפקט זה תלויה בקונטרסט שבין הדימוי הראשי לבין הדימויים המשניים, וכן במספר הדימויים. 

ghosting.jpg

תצוגה בפועל עם "זליגה" מהדימויים השכנים

תמונה "נקייה"

2. הפרעת טווח הצפייה

טווח הצפייה של התמונה מוגבל הן בקרבה לתמונה והן במרחק ממנה. ניתן לראות דימוי בודד בתמונה רק בתוך טווח הצפייה. כאשר צופים בתמונה מחוץ לטווח הצפייה (או קרוב מדי או רחוק מדי), שטח התמונה מתחלק לשניים או יותר אזורים, שכל אחד מהם מראה דימוי אחר. החלוקה של התמונה לאיזורים משתנה עם זווית הצפייה. המרחק של מרכז טווח הצפייה מהתמונה נקרא "מרחק צפייה אופטימאלי". את טווח הצפייה האופטימאלי ניתן לכוון בעת ייצור התמונה לפי דרישה. אם טווח הצפייה האופטימאלי לא צויין, התמונה תיוצר עם טווח צפייה אופטימאלי של בערך פי שלוש מהרוחב שלה.

למטה אנו מביאים שני דימויים המדגימים הפרעה זו. בדימוי מצד ימין אנו מראים כיצד נראית התמונה (בזווית צפייה מסוימת) בתוך טווח הצפייה, ולידו אנו מראים את התצוגה באותה זווית ראיה אך מחוץ לטווח הצפייה.

טווח הצפייה לעדשה נתונה קטן ככל שמספר הדימויים גדל. עבור מספר דימויים נתון, טווח הצפייה גדל ככל שעבי העדשה קטן.

תצוגה מחוץ לטווח הראיה. שים לב שבשולי התמונה יש אזורים בהם מוצגים חלקים מהדימויים השכנים.

תצוגה בתוך טווח הראיה